Araç Takip Sistemi Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Satın alacağınız araç takip cihazı ürünleri uzun vadeli kullanılan cihazlardır. Bu nedenle kullanacağınız marka ve ürünlerin seçimi ayrıca hizmet alacağınız firmanın güvenirliği araç takip sistemi tercihinde büyük etken oluşturmaktadır. Araç takip sistemi satın almadan önce cihaz özellikleri, yazılım ara yüzü, Yazılımda kullanılan alt yapı teknolojileri, ürün fiyatı, garanti süresi, ürün içinde kullanılan malzeme kalitesi gibi birçok nokta araç takip sistemi seçiminde dikkat edilmesi gerekli noktalardır.

Cihaz Donanımı

Cihaz içinde kullanılan GPS modüllerinin istikrarlı çalışması gerekmektedir. Sektörde üretilen farklı marka ve modellerde GPS modülleri bulunmaktadır. Araç takip cihazlarında genel olarak Telit Simcom veya U-Blox gibi GPS modülleri kullanılır. Bunun yanısıra cihazların offline data tutması gerekmektedir. Sim Kart arızasında veya GPS Baz istasyonu bulunamaması durumunda cihazların verileri kayıt altına alması gerekmektedir. Uzaktan yazılım güncellenmesine imkan vermesi, araç takip cihazlarına ekstra donanım takılabilmesi gibi cihaz farklılıkları bulunmaktadır.

 

GSM Seçimi

Araç takip cihazlarının haberleşmesi için gerekli olan GSM hatlarıdır. GSM hatlarının endüstriyel tasarıma uygun olması ve Hizmet sağlayan firmanın yeterli alt yapıyı sağlamış olması gerekecektir. Baz istasyonu yeterli olmayan bir GSM firmasından hizmet alınması araç takip cihazlarının veri gönderimlerinin aksaklıklar yaşanmasına sebebiyet verecektir.

 

Yazılım Altyapı ve Teknoloji

Araç takip sistemi yazılımı sürekli olarak güncellenen bir yapıya sahiptir. Dinamik ve gelişmektedir. Yazılımın oluşturulmasında kullanılan kod bilgileri, Sunucu yapısı ve verilerin güvenliği araç takip cihazı seçiminde bilgi sahibi olunması gerekli olan konulardır. Yazılım omurgasında eski yazılım dilleri kullanılması veya Sunucu kısmında yeterli alt yapı olmaması gibi nedenlerden dolayı araç takip cihazlarında konum hataları, bağlantı kopması vb hatalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Yazılım Arayüz Kullanım Kolaylığı

İhtiyaçlara uygun dinamik, kolay kullanıma sahip, hızlı rapor alabilme, anlık takip ve diğer fonksiyonlarının kusursuz bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bölge tanımlama, Motor durdurma, Yetkilendirme vb. farklı bileşenlerin satın alacağınız araç takip sistemi yazılımında bulunması gerekecektir. Ayrıca esnek raporlamalar ile bilgileri Excel veya PDF gibi çıktılar halinde raporlayabilmeniz gerekmektedir.

 

Firma Yeterliliği

Firmanın referansları alacağınız hizmet süresi boyunca teknik destek sağlaması gerekmektedir. Bu nedenle firma seçiminde de gerekli hassasiyetinin gösterilmesi gerekmektedir.


Araç Takip
Uzun vadeli beklentileriniz için Turuncu Araç Takip Sistemleri.
Detaylar
Filo Takip Çözümleri
Araç filolarını tek bir ekran üzerinden kontrol ederek yönetin.
Detaylar
Rent a Car Çözümleri
Araç kiralama firmalarına yönelik Rent a Car araç takip sistemleri.
Detaylar
Doğru Tercihler Geleceğinizi Etkiler.. Turuncu Araç Takip Sistemi ile doğru tercihe yakınsınız! İletişime Geç